Bir astronot, HTML oyunu Breakout Hero'nun bir görüntüsünü başka bir astronota verir.

resim: Gamestop / Krystian Majewski / Kotaku

GameStop, NFT maskaralıklarıyla, gezegeni yok eden teknoloji üzerine kurulu düzenlenmemiş bir pazarın olduğunu bir kez daha kanıtladı ve bu sizi şok edebilir, çok da iyi bir fikir değil. kapsamlı bir şekilde rapor Ars Teknik, GameStop NFT pazarı bir kez daha tartışma konusu oldu, çünkü platformdaki bir NFT satıcısı, HTML 5 oyunlarının NFT’ye uygun sürümlerini satarken yakalanmış ve bu oyunları kendisi yapmamıştı ve bunları satmak için hiçbir izni yoktu. Oh, ve işte eğlenceli kısım, bu oyunlar muhtemelen artık blok zincirinde sonsuza kadar yaşayacak!

GameStop’un sahip olduğu bir mücadele sayısı içinde son yıllar rekabetçi ve alakalı kalmaya çalıştığı için. Son deneyi, NFT uzayında dalgalar oluşturmaya çalışmaktı. dijital varlıklar için bir pazar yeri başlatmak hala korkunçken. Bir resmin görüntüsüne benzer bir sanatın yer aldığı yeni bir NFT de dahil olmak üzere pazar, tartışmasız değildi. ölüme düşen bir kişi 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırılar sırasında. Mağazadan çıkan son saçmalık, Nathan Ello adında bir adam ve bir NFT’ye etkileşimli bir eğlence sağlamayı amaçlayan NiFTy Arcade NFT’lerini içeriyor. …ama durup bu proje için başkaları tarafından geliştirilen oyunları kullanma izninin olup olmadığını, hatta onlardan para kazanma hakkı olup olmadığını sormadı.

Ile konuşmak KotakuNathan Ello bu hikaye hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Kotaku yorum için GameStop’a ulaştı.

NFT’ler bir süredir hırsızlığa ve şüpheli mülkiyete konu olmuştur. değilse daha önce bir ünlünün sahip olduğu bir NFT’nin çalınmasıdolayısıyla fikri mülkiyeti dev bir gri alana atmak, o zaman NFT’leri kendilerine ait olmayan sanat eserleriyle basan biri. NFT’lerin iddia edilen güvenliği de kimlik avı şemaları ve akıllı hackerlar. Blockchain aracılığıyla ticaretin güvenli ve izlenebilir geleceği çok güvensizdi ve kötü aktörleri tespit etmek çok zordu. Ve GameStop ve NiFTy Arcade ile ilgili bu son tartışma, bu dağınıklığın bir başka örneğidir. Bu arada, sanayi ısrar ediyor satış, kullanarakve NFT’leri övmek aksine ezici olumsuz tepki ve aşağılayıcı başarısızlıklar.

Olarak Ars Teknik İlk olarak bugün bildirilen Ello’nun “NiFTy Arcade” NFT’leri, “bir sahibinin kripto cüzdanından tamamen oynanabilir” veya GameStop pazarından kendisindeydi. Bu en azından basit bir JPEG’den biraz daha mantıklı görünüyor. Görünüşe göre bir kısmına “sahip olduğunuz” bir görüntüye yalnızca bir “bağlantı” satın almak yerine, en azından gezegeni yakıp yıkarken eğlenceli bir küçük HTML 5 oyunu oynuyorsunuz.

Bununla birlikte, bu eğlence, NiFTy Arcade’in, çalışmalarının bu şekilde kullanılmasına asla izin vermeyen veya bundan kazanç sağlayan diğer kişiler tarafından tamamen geliştirilen oyunları içermesi gibi ek bir bonusla birlikte gelir. Aslında, bu oyunların çoğu, örneğin Solucan Nom Nom Itchi.io’da ticari kullanımlara izin vermeyen çok net bir Creative Commons lisansı ile bulunabilir.

Geri tepme şiddetliydi ve birkaç geliştirici NiFTy Arcade tarafından dolandırıldığını hissettiklerini belirtti. Krystian Majewski, geliştirici Koparma Kahramanıyaptığı açıklamada Ars Teknikeserinin “rızam olmadan kâr amacıyla satıldığını” söyledi.

Ello, Twitter’da, bazı durumlarda, diğer başlıklar için lisanslama diliyle olan tutarsızlıkların, kesinlikle onları almakla yanlış yapmadığı anlamına geldiğini belirtti.

Olarak Ars Teknik Raporlarında ayrıntılı olarak açıklanan Ello, GameStop’un pazarındaki para basma ayrıcalıklarını askıya aldı ve söz konusu NFT’ler platformdan kaldırıldı.

Bunun da ötesinde, NFT’lerin harika büyüsü ve güçlü blok zinciri sayesinde, bu basılmış oyunlar diğer kripto pazarlarında alınıp satılabilecekleri yerde sonsuza kadar yaşayabilir. GameStop’un NFT’leri bir “Gezegenler Arası Dosya Sistemi” (IPFS) kullanır; bu teknoloji, başkalarının içeriği veya onları çevreleyen yasal sorunları kontrol etmek ve doğrulamak için hiçbir aparat olmadan NFT’leri satın almaya ve satmaya devam etmesine izin vermiyorsa kulağa hoş gelebilir. GameStop’un kendi pazarına gelen NFT’leri nasıl doğruladığı veya yerinde kontrol ettiği tam olarak belli değil. onların hizmet şartları NFT’nin gerçekliğini doğrulamaktan GameStop’un değil, alıcının sorumlu olduğunu belirtin:

Satın almadan veya satmadan önce, bir NFT üzerinde araştırma yapmaktan ve satıcının NFT’nin potansiyel alım veya satımına ilişkin hüküm ve koşullarını anlamaktan yalnızca siz sorumlusunuz. Bu tür araştırmalar, mülkiyet, benzersizlik, fikri mülkiyet, lisanslar, kıtlık, nadirlik, değer ve işlevsellik gibi satıcının iddialarının ve NFT açıklamasının gerçekliğini ve doğruluğunu doğrulamayı içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. GameStop Varlıklarının hiçbiri (aşağıda tanımlanmıştır) herhangi bir NFT’yi onaylamaz veya orijinallik, mülkiyet, benzersizlik, fikri mülkiyet, lisanslar, azlık, nadirlik, değer, işlevsellik ve/veya diğer nitelikler veya haklar ile ilgili herhangi bir iddiada bulunmaz.

Ancak GameStop’un sonunda blok zinciri aracılığıyla kapsamlı bir inceleme süreci olsa bile, IPFS dosya karmalarına birden fazla sunucudaki herhangi bir aktif düğümde erişilebilir. Pandora’nın Kutusu sanat hırsızlığı.

NFT canavarının doğası bu olabilir, ancak GameStop burada tamamen serbest değil. Olarak Ars Teknik GameStop’un sunucularında lisanssız NiFTy Arcade oyunlarına hala çok fazla erişebileceğinizi öğrendik. Tek ihtiyacınız olan doğru bağlantı ve bu NFT’lere yine de erişmeye devam edebilirsiniz. Ello’nun NiFTy Arcade oyunları için kullandığı piksel oyunlarına güç veren PICO-8 oyun motorunun yaratıcısı Joseph White, GameStop’a karşı konuştu ve şunları söyledi: Ars Teknik video oyunu satıcısının, başkalarının telif haklarını ihlal eden bir NFT’yi kaldırmak için herhangi bir açık yol sunmadığını. DMCA isteklerinde bulundu, ancak bir çıkmazla karşılaşmış görünüyorlar.

Kotaku yorum için Joseph White’a ulaştı.

Bir DMCA yayından kaldırma talebinin herhangi bir etki yaratması için biraz daha zengin olmanız gerektiğini tahmin ediyorum; ne adil bir sistem! Belki Metallica şarkılarını basarsam, Lars Ulrich devreye girecek tüm bu saçmalığa bir son vermek için.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.